KGW Zborowskie rozpoczęło z przytupem!

KGW Zborowskie rozpoczęło z przytupem!

Po wejściu w życie nowej Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich, w końcówce grudnia powołano kolejną taką organizację na terenie powiatu lublinieckiego. Koło Gospodyń Wiejskich założono w Zborowskiem!

Przewodniczącą Zarządu KGW została Anna Bieniek a Wiceprzewodniczącą Lidia Świtała-Jasionek. W skład Zarządu weszła również Krystyna Janik. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, takich jak wpis do Krajowego Rejestru, koło nabyło osobowość prawną, dzięki której mieszkanki mogły przystąpić do pierwszego działania na swoim obszarze.

Nadarzyła się ku temu idealna okazja, ponieważ premierowym tematem z zakresu kulturowego działania KGW było tradycyjne “Wodzenia Niedźwiedzia”. Głównym elementem zabawy jest korowód przebierańców odwiedzających okoliczne domostwa, prowadząc uwiązanego na postronku niedźwiedzia, symbolizującego nieszczęścia, które spotkały wieś i jej społeczność. Każda gospodyni, którą odwiedza orszak, powinna zatańczyć z niedźwiedziem, ponieważ wróży to szczęście na cały rok. Pod koniec zabawy niedźwiedź zostaje zastrzelony przez myśliwego, a zgon zwierzęcia… stwierdza lekarz! Wtedy, zgodnie z tradycją, okazuje się, że na świat przychodzi mały miś, którego będzie można wodzić w następnym roku. Mieszkańcy Zborowskiego otwarli swoje domostwa dla wesołego korowodu. Gospodynie, a czasem i gospodarze tańczyli z niedźwiedziem. Domownicy obdarowywali kolędników jajkami, słodyczami… nie licząc tego co ukradła Cyganka wchodząca w skład korowodu. Orszak przybył również do Urzędu Gminy Ciasna!

Zwyczaj ponad 20 lat temu kultywowała młodzież zamieszkująca Zborowskie. Ostatni raban z muzyką i tańcem odbył się tutaj 14 lat temu, za sprawą nauczycieli i dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Członkinie nowo powstałego Koła Gospodyń Wiejskich w Zborowskiem postanowiły więc reaktywować Wodzenie Niedźwiedzia, lub jak kto woli, Bera. Dały nowe tchnienie pięknej tradycji, która dawniej rozpowszechniona była w całej słowiańszczyźnie. Obecnie kontynuowana jest w niektórych wsiach na terenach Górnego Śląska i Opolszczyzny.

W pochodzie wystąpili: Młoda Para – Renata Ledwoń i Anna Szczygieł, Niedźwiedź – Ewa Grzechac, Muzykanci: Jerzy Segeth oraz Janusz Jeziorski, Policjant – Grzegorz Bassaj, Leśniczy – Małgorzata Matejczyk, Górnik – Roman Saletra, Kominiarz – Eugeniusz Plaza, Cyganka-Wróżka – Katarzyna Plaza, Gospodarz z Małżonką – Anna Bieniek i Lidia Świtała-Jasionek, Siostry Dwie: Zakonna i Służby Zdrowia: Renata Pietrucha i Danuta Saletra oraz Kierowca ciągnika – Ryszard Saletra.

Na podstawie / zdjęcie: ciasna.pl

Zobacz nasze wcześniejsze teksty związane z Wodzeniem Niedźwiedzia – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.