Lubliniec: Rowerzyści sieją postrach na przejściach dla pieszych! Katowicki ZDW nie wyklucza nowych rozwiązań

Lubliniec: Rowerzyści sieją postrach na przejściach dla pieszych! Katowicki ZDW nie wyklucza nowych rozwiązań

W miniony piętek na terenie Lublińca przeprowadzono wizję lokalną dotyczącą sytuacji na tutejszych przejściach dla pieszych. Od dłuższego czasu obserwuje się tutaj nagminne łamanie przepisów przez rowerzystów, którzy wjeżdżają na pasy wbrew regulacjom wynikającym z oznakowania D-6.

W wizji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Wydziału Komunikacji, Drogownictwa i Transportu Starostwa Powiatowego w Lublińcu, a także Rady Powiatu w Lublińcu i Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

W spotkaniu nie wzięli udziału, zaproszeni wcześniej, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

Podczas rozmów skoncentrowano się głównie na rondach administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Uczestnicy zgodnie przyznali, że niepokojący proceder wymaga podjęcia działań w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie m.in. tutejszych przejść. Będą one jednak uzależnione od przepisów, odpowiednich procedur i możliwości przestrzennych. Dlatego, pomimo mniejszego przepływu rowerzystów, wizję lokalną zwołano już w styczniu, co może pozwolić na wprowadzenie łatwiejszych do realizacji zmian w taki sposób aby zdążyć przed nadejściem pór ciepłych, w których stopniowo przybywać będzie użytkowników jednośladów.

W najbliższych tygodniach Urząd Marszałkowski przekaże do Zarządu Dróg Wojewódzkich stosowne wytyczne określające szczegóły planowanych analiz. Następnie ZDW dokona weryfikacji otrzymanych instrukcji – w zależności od ich zakresu mogą one zostać zrealizowane przez sam Zarząd Dróg Wojewódzkich bądź zostaną zlecone zewnętrznym biurom projektowym, co w tym drugim przypadku wymagać będzie jednak nakładów finansowych.

Bezpośrednie obserwacje na terenie miasta będą prowadzone bez wcześniejszego informowania o ich terminach instytucji lokalnych i strony społecznej. Pomoże to w wypracowaniu realnych wniosków dotyczących przepływu i zachowań samych rowerzystów oraz w skonkretyzowaniu potencjalnych rozwiązań. 

W niektórych punktach wprowadzenie zmian w zakresie infrastruktury mogą utrudniać zbyt wąskie chodniki – na etapie opracowań zarządcy dróg będą zatem mieć na względzie komfort pieszych. Należy również wziąć pod uwagę konieczność zachowania tzw. ciągłości ruchu rowerowego, wynikającej z układu ścieżek rowerowych. Część decyzji może wiązać się z szerszą zmianą organizacji ruchu – towarzyszące temu procedury mogą wymagać dłuższej realizacji.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lublińcu zadeklarowali zarówno wsparcie w kwestii analiz zapowiadanych przez Urząd Marszałkowski i ZDW, jak i działania w zakresie rozpowszechniania informacji profilaktyczno – edukacyjnych związanych z przepisami dla rowerzystów, m.in. na łamach oficjalnej strony internetowej Powiatu. Pełną wolę współpracy wyraziła Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Tylko w okresie od lipca do września 2023 roku lublinieccy policjanci skontrolowali 179 rowerzystów na terenie powiatu. Zastosowali przy tym 112 środków prawnych (mandaty, pouczenia). Najwięcej mandatów rowerzyści otrzymali za jazdę rowerem po przejściu dla pieszych oraz za jazdę po chodniku, choć w wielu przypadkach mieli oni do dyspozycji sąsiednią ścieżkę rowerową.

Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazało się 41 rowerzystów, którzy wsiedli na swoje jednoślady w stanie nietrzeźwości, a następnych 8 po spożyciu alkoholu, co daje łącznie 49 nietrzeźwych cyklistów.

W tym samym okresie doszło do 13 kolizji z udziałem rowerzystów i 2 wypadków drogowych. Jedną z przyczyn było… nieprawidłowe poruszanie się na przejazdach dla rowerzystów.

Czytaj również:

Rowerowa anarchia w powiecie lublinieckim! Możesz zgłosić Policji w których miejscach dochodzi do wykroczeń [STATYSTYKI]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.