Lubliniec: Środowiskowy Dom Samopomocy pod skrzydłem Starostwa. Znamy nową siedzibę cenionej placówki

Lubliniec: Środowiskowy Dom Samopomocy pod skrzydłem Starostwa. Znamy nową siedzibę cenionej placówki

“Zadanie związane z prowadzeniem Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu od 1 stycznia 2024 r. przejmie Powiat Lubliniecki” – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Starostwa Powiatowego.

“Do tej pory jednostkę prowadziła Gmina Lubliniec. Nowa siedziba placówki będzie mieściła się przy ul. Cyrana w Lublińcu, w nowo wyremontowanej części budynku Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Na prace remontowe planuje się przeznaczyć kwotę 3,5 mln złotych” – informuje Aneta Konieczny, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

Przypomnijmy. Od października 2002 roku Środowiskowy Dom Samopomocy mieścił się na terenie Klasztoru Ojców Oblatów w Lublińcu. Umowa na wynajem pomieszczeń wygasła jednak z końcem lipca 2021 i nie została przedłużona. Dotychczasowy budynek położony przy ul. Piłsudskiego miał bowiem posłużyć uczniom sąsiedniej szkoły, która spłonęła 24 września 2020 roku.

Początkowo mówiło się o przeniesieniu Domu na teren Szpitala Psychiatrycznego w Lublińcu. W grę wchodził również remont tzw. “czerwonej szkoły” przy ul. Stalmacha i przeznaczenie jej na potrzeby ŚDS. Rok temu Miasto Lubliniec wyodrębniło na sfinansowanie inwestycji kwotę 3.400.000,00 złotych. Cena jedynej złożonej oferty przetargowej wyniosła jednak ponad 8.6 miliona zł.

W lipcu 2021 dyrekcji Środowiskowego Domu Samopomocy udało się znaleźć nową (tymczasową) siedzibę przy ulicy Skłodowskiej, w której działalność ŚDS prowadzona jest obecnie. W prace remontowe oraz przeprowadzkę (30 tysięcy złotych w ramach wsparcia ze strony Miasta) zaangażowała się kadra ŚDS, rodziny pracowników, osoby prywatne, lokalni przedsiębiorcy i samorządowcy.

Więcej w poniższych linkach:

LUBLINIEC: Środowiskowy Dom Samopomocy przeniesiony na teren szpitala psychiatrycznego? “To będzie trauma” – piszą opiekunowie

Dali radę w dwa tygodnie! Remont tymczasowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu na finiszu [ZDJĘCIA]

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu – bezpieczna oaza w trudnych czasach

  1. PoekegniarkaDPS Maj 16, 2023, 8:07 pm

    No to klapa. Jak było pod opieka burmistrza to było Okey. Teraz będzie u nieudacznika. Będzie dramat podobnie jak w innych placówkach typu szpital, dpsy. Współczuje pracownikom już i podopiecznym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.