Lubliniec uczcił pamięć Powstańców Warszawskich. Uroczystości i akcje w kilku punktach na terenie Miasta

Lubliniec uczcił pamięć Powstańców Warszawskich. Uroczystości i akcje w kilku punktach na terenie Miasta

W niedzielę 1 sierpnia w całym kraju odbyły się uroczystości i akcje związane z 77 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kulminacyjnym momentem było upamiętnienie “Godziny W”. W wielu miejscach rozległy się syreny nawiązujące do rozpoczęcia wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączonego z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

O godzinie 17:00 na Rynku Głównym mieszkańcy oddali hołd Bohaterom zrywu. Chwili zadumy towarzyszyła akcja zorganizowana przez radną Rady Miejskiej, Czesławę Włukę oraz byłego samorządowca – Zbigniewa Rosińskiego, którzy rozdawali uczestnikom specjalny numer “Polski Zbrojnej”, wydany na okoliczność 77 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Uroczystości związane z rocznicą odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym “Kokotek”, gdzie pamięć o Powstańcach uczcili harcerze z Hufica ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. W ramach wydarzeń przygotowano m.in. wykłady tematyczne, projekcje filmowe oraz wspólne wykonywanie pieśni nawiązujących do powstań. Zdjęcia: TUTAJ [Facebook]

Swoje akcje zorganizowali również lublinieccy strażacy. Uroczyste apele odbyły się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej [zdjęcia: TUTAJ] oraz w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Warto dodać, że już w poniedziałek 2 sierpnia OSP Lubliniec współorganizuje z Urzędem Miejskim wydarzenia związane odsłonięciem tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich, przekazanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oficjalny plakat i szczegółowe informacje poniżej.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu: “Godzina W” 1.08.2021.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.