Minął miesiąc od zaostrzenia kar za wykroczenia drogowe. Porównujemy dane dla powiatu lublinieckiego i Polski 2021/22

Minął miesiąc od zaostrzenia kar za wykroczenia drogowe. Porównujemy dane dla powiatu lublinieckiego i Polski 2021/22

Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, w którym podniesiono wysokość grzywien za najbardziej niebezpiecznie i nieodpowiedzialne wykroczenia na drogach. Do 30 tysięcy złotych wzrosła maksymalna grzywna, jaką może nałożyć sąd. Zaostrzenia wprowadzono w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W nowym Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z 30 grudnia 2021 wprowadzono aż 302 zmiany w taryfikatorze określającym wysokości mandatów. Dotyczą one właściwie wszystkich uczestników ruchu – kierowców pojazdów, pieszych i rowerzystów.

Styczeń w Polsce

Wstępne dane obrazujące ilość popełnionych poważnych wykroczeń wskazują na znaczące spadki ich ilości – podkreśla kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  • Najwięcej, bo o ponad 55 procent obniżyła się liczba przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym;
  • Wykroczeń kierowców wobec pieszych odnotowano mniej o prawie jedną trzecią (29,5 proc)
  • Przypadków nieprawidłowego wyprzedzania policjanci stwierdzili o ponad jedną czwartą mniej;
  • Widoczny spadek (15 proc.) odnotowano również w przypadku nie ustępowania pierwszeństwa innemu pojazdowi;
  • Spadek ilości wykroczeń popełnianych przez pieszych wynosi 12,2 %.

Wstępne dane pokazują, iż w styczniu 2022 roku policja odnotowała taką samą liczbę wypadków, ile w styczniu 2021 roku (1230). Dwa lata temu wypadków było o 678 więcej, czyli 1908. Liczba kolizji była mniejsza o 9.2 % (21.226)

W styczniowych wypadkach zginęły 144 osoby. W 2021 roku w analogicznym okresie zginęło 147 osób, a dwa lata temu 177 – Rannych odnotowaliśmy 1420 i jest to liczba o 16 osób większa niż w roku 2021 ale o 728 niższa niż w 2020 roku – wylicza kom. Robert Opas w korespondencji z Lublinieckim.pl

5231 kierujących pojazdami to liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących, która jest na podobnym poziomie jak w styczniu ubiegłego roku.

Powiat lubliniecki

Czy zaostrzenie wysokości grzywien wpłynęło na liczbę zdarzeń drogowych, mandatów, pouczeń, wniosków skierowanych do sądu oraz zatrzymań dokumentów Prawa Jazdy w powiecie lublinieckim? Biorąc pod uwagę statystyki nadesłane przez asp. Michała Sklarczyka, oficera prasowego Komendy powiatowej Policji w Lublińcu, można mówić o poprawie sytuacji względem stycznia ubiegłego roku.

Niestety, niewielki wzrost obserwujemy tylko w zakresie liczby tych kierowców, którym nie udało się uniknąć odpowiedzialności za jazdę za tzw. “podwójnym gazie”. To 13 osób w styczniu 2022, a więc o dwie więcej niż w pierwszym miesiącu poprzedniego roku.

Czytaj również:

Zaczęło się! Wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. Zobacz pełną listę 302 zmian w taryfikatorze

Przestępczość i zdarzenia drogowe w powiecie lublinieckim. Porównanie statystyk za 2021 oraz 2020 rok

Interwencje Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie lublinieckim. Zobacz statystyki za 2021 rok

Zdjęcie: policja.pl [arch. 11/2021]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.