Zimowa aura nie zakłóca budowy rurociągu produktowego relacji Boronów – Trzebinia. Podsumowanie 2021 roku

Zimowa aura nie zakłóca budowy rurociągu produktowego relacji Boronów – Trzebinia. Podsumowanie 2021 roku

Tegoroczna zima przyniosła bardzo zróżnicowaną pogodę. Od mroźnych i śnieżnych dni, poprzez wichury, po prawie wiosenną aurę z licznymi opadami deszczu. Jednak niezależnie od pogody, kontynuujemy prace przy budowie rurociągu Boronów-Trzebinia, dostosowując nasze działania do panujących warunków – zapewnia Justyna Merchut-Kotwica, samodzielny inspektor Zespołu Wsparcia w PERN S.A.

Krótki dzień i niskie temperatury to wyzwania, z jakimi należy się liczyć przy tak skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciu. Przez znaczną cześć dnia teren musi być mocno doświetlony, tak aby pracownicy mogli sprawnie realizować zadania w ramach projektu.

Zimowa aura czasem pomaga

W obecnym sezonie zimowym temperatury niższe niż -5 st. C nie utrzymywały się przez dłuższy czas, ale prowadzenie prac ziemnych było utrudnione ze względu na zamarznięty grunt – Jednak zima bywa również naszym sprzymierzeńcem – dzięki utwardzonej mrozem ziemi ciężki sprzęt może łatwiej dotrzeć w miejsca, gdzie gleba jest zazwyczaj miękka – podkreśla Justyna Merchut-Kotwica.

Spawanie rur mimo niskich temperatur

Proces spawania rur, prowadzony w okresie zimowym, wymaga specjalnych zabiegów technologicznych. Aby uniknąć skutków zmiennych warunków pogodowych, podczas prac w niskich temperaturach korzystamy ze specjalnych namiotów ochronnych z doprowadzonym ogrzewaniem – Dzięki temu – zaznacza samodzielny inspektor Zespołu Wsparcia w PERN S.A. – Spawanie może się odbywać niemal niezależnie od warunków atmosferycznych;

Prace przy budowie rurociągu produktowego relacji Boronów-Trzebinia obejmują już 96% obszaru przeznaczonego pod tę inwestycję. Pod koniec stycznia liczba działek, na których rozpoczęto prace, wyniosła ponad 3600.

Na części z nich działania zostały już zakończone, ale zanim zostaną oddane właścicielom do użytkowania, musi zostać przeprowadzona ponowna inwentaryzacja. Stanowi ona podstawę do oszacowania wysokości odszkodowania i dlatego będzie możliwa dopiero po wykonaniu wszystkich robót na całej trasie rurociągu oraz po przeprowadzeniu testów – czytamy na oficjalnej stronie poświęconej inwestycji.

Więcej informacji na stronie: www.boronowtrzebinia.pl

Czytaj również:

Ważna inwestycja dla południowej Polski. Budowa rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia oficjalnie rozpoczęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.