NARODOWE CZYTANIE oraz jubileusz 75-lecia istnienia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu [PROGRAM]

NARODOWE CZYTANIE oraz jubileusz 75-lecia istnienia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu [PROGRAM]

Burmistrz Miasta Lublińca oraz Dyrektor i Pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu oraz do wspólnego świętowania 75-lecia placówki. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę 4 września, w godzinach od 14:00 do 17:00.

Zapoczątkowane w 2012 roku “Narodowe Czytanie” to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Pierwszą akcję zorganizował Prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą przedsięwzięcia była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura.

Twórcy dążyli do tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem dużej liczby słuchaczy.

Inicjatywa zyskała sobie akceptację społeczeństwa, instytucji i organizacji pozarządowych. W miarę upływu czasu “Narodowe Czytanie” spopularyzowano nie tylko w Polsce. Na przykład w roku 2018, podczas finału akcji, “Przedwiośnie” było czytane w prawie 3000 miejscach, w tym w 33 krajach i 134 miejscach poza granicami kraju. [za: wikipedia.pl]

Dla wielu mieszkańców, władz Miasta oraz kadry MPBP w Lublińcu tegoroczna edycja będzie miała charakter szczególny, ponieważ zbiegnie się 75-leciem działalności biblioteki. Z tej okazji dla uczestników wydarzenia przygotowano wiele interesujących atrakcji. Oto program:

TARAS PRZY LUBITECE, BULWAR EUROPEJSKI

 • czytanie fragmentów tekstu pt. “MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” – GABRIELI ZAPOLSKIEJ;
 • koncert muzyczny LIUBOV NAZAROWEJ – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Lublińcu;
 • Jubileuszowy koncert pt. “75 LAT MINĘŁO, JAK JEDEN DZIEŃ…” – w wykonaniu PasjonArt AkademiaUmiejętności Artystycznych;
 • JULIA SEKULSKA koncert Mozarta z akompaniamentem Liubov Nazarowej;
 • RAMKA ZE ŚRUBKAMI – rodzinne warsztaty rękodzielnicze: prowadzenie Ewelina Wajda;
 • ŁAPACZ SNÓW- warsztaty rękodzielnicze: prowadzenie Magdalena Oberska;
 • ZIEMIA LUBLINIECKA PĘDZLEM MALOWANA wernisaż wystawy Marioli Widery;
 • MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ – NARODOWE CZYTANIE wystawa przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Filię w Lublińcu;
 • quiz z nagrodami ze znajomości HISTORII LUBLINIECKIEJ BIBLIOTEKI;
 • prezentacja pt. “LUBLINIECKA BIBLIOTEKA NA KARTACH PIERWSZEJ KRONIKI”;
 • SWAP KSIĄŻKOWY – kącik wymiany książek (na wymianę należy przynieść książki w dobrym stanie nie przynosimy książek zniszczonych, tytułów już nieaktualnych, podręczników i encyklopedii);
 • JUBILEUSZOWA FOTOBUDKA;
 • ANIMACJE, MALOWANIE TWARZY dla dzieci – Młodzieżowa Rada Miasta;

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub pogorszenia lokalnej lub ogólnopolskiej sytuacji epidemiologicznej organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formy imprezy na online.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.