Nowa karetka już w lublinieckim Szpitalu Powiatowym!

Nowa karetka już w lublinieckim Szpitalu Powiatowym!

9 września na oficjalnej stronie internetowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu opublikowano informację o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na zakup nowego ambulansu wraz z wyposażeniem, ogłoszonego w dniu 26 sierpnia tego roku. W poniedziałek pojazd zasilił flotę lublinieckiego SP ZOZ. Koszt zakupu ambulansu sięgnął 457 tys. złotych. 

 80% tej kwoty pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, 20% sfinansowane zostało z budżetu powiatu lublinieckiego. Karetka – Renault Master została kupiona w ramach udzielonej dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego na sfinansowanie zadań własnych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – poinformował powiat. Pojazd będzie zatem przeznaczony do celów transportowych.

Oprócz podstawowego wyposażenia, nowa karetka posiada jeszcze respirator, defibrylator i ssak.

Dotychczas, na terenie powiatu lublinieckiego, w ramach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, funkcjonowały trzy karetki wykorzystywane w sytuacjach zagrożeń. Oprócz dwuosobowej karetki podstawowej w Woźnikach, Lubliniec dysponował karetką podstawową oraz trzyosobową karetką specjalistyczną, w której znajduje się również lekarz i jest ona dysponowana do zdarzeń pilnych – wyjaśniał we wrześniu Marcin Małek, od 1998 roku ratownik medyczny w lublinieckim SP ZOZ. Placówka dysponowała także dwoma karetkami transportowymi – świadczącymi usługi np. w zakresie przewozu pacjentów ze szpitala do poradni czy transportujące krew.

Teraz flota wzbogaciła się o kolejny pojazd w tym roku. Przyjmuje się, że wymiana karetek zasadna jest już po 5 latach użytkowania. Dlatego w sierpniu 2019 roku Ministerstwo Zdrowia uruchomiło Program Wymiany Ambulansów. Nowoczesne pojazdy trafiają do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Budżet Programu w 2019 roku wyniósł prawie 80 mln złotych. W kwietniu 2020, w ramach PWA, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu wzbogacił się w nową karetkę pogotowia, pracującą dzisiaj w podstacji w Woźnikach. Koszt zakupu pojazdu sięgnął 436 tysięcy złotych, natomiast finansowy udział własny SP ZOZ Lubliniec wyniósł 35 tysięcy.

Pisaliśmy o tym TUTAJ:

Nowa karetka pogotowia w podstacji SP ZOZ w Woźnikach. Zobacz, jak wygląda w środku [FILM]

zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

  1. Czy ratownik Marcin Małek i radny Marcin Małek to ta sama osoba? czy to prawda, że radny M. Małek uczestniczył w zbiegowisku proaborcyjnym?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.