Nowe informacje w sprawie zastrzelenia wilka w okolicach Koszęcina. W polowaniu brało udział 30 Litwinów

Nowe informacje w sprawie zastrzelenia wilka w okolicach Koszęcina. W polowaniu brało udział 30 Litwinów

Szybkie działania funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu oraz Prokuratury Okręgowej w Częstochowie pozwoliły nam na uzyskanie kolejnych informacji w sprawie zastrzelenia wilka w trakcie polowania dewizowego w okolicach Koszęcina. O zdarzeniu, do którego doszło 30 listopada, informowało Stowarzyszenie dla Natury “Wilk” w portalu społecznościowym Facebook.

Wiadomość opublikowaną przez aktywistów potwierdził asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy lublinieckiej komendy – Około godziny 15:00 lublinieccy policjanci interweniowali w lasach w rejonie Koszęcina w związku z zastrzeleniem wilka podczas polowania. Po przeprowadzeniu czynności procesowych, całość akt przekazana została do Prokuratury w Lublińcu celem wszczęcia śledztwa z Art. 181 §3 Kodeksu Karnego w związku z Art. 35 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt – precyzował w czwartkowej rozmowie z naszą redakcją.

Jak dowiadujemy się z korespondencji zwrotnej otrzymanej w piątek z biura prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, wszczęła ona dochodzenie w sprawie “zastrzelenia wilka pozostającego pod ochroną gatunkową o przestępstwo” ze wspomnianego Art. 35 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt oraz Art. 52 pkt. 6 Ustawy Prawo Łowieckie.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 30 listopada na terenie Nadleśnictwa Koszęcin odbywało się polowanie zbiorowe, w którym brało udział 30 myśliwych z Litwy.

W trakcie polowania jeden z myśliwych, znajdujący się na ambonie, oddał dwa strzały z odległości około 80 metrów w kierunku zwierzęcia. Po udaniu się na miejsce naganiacz stwierdził, że zastrzelone zwierzę to wilk;

Przesłuchany w charakterze świadka obywatel Litwy zeznał, że był przekonany, iż zwierzę, do którego strzelał było lisem – poinformował prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dodał, że w toku dalszego dochodzenia zostanie przeprowadzona sekcja zastrzelonego wilka oraz uzyskana zostanie opinia biegłego ds. łowiectwa, celem ustalenia, czy polowanie odbywało się zgodnie z zasadami sztuki łowieckiej.

Do tematu powrócimy…

Na czym polega polowanie dewizowe? Jak czytamy w portalu green-hunting.pl “Polacy stają się przewodnikami dla myśliwych przybywających z zagranicy. Dokonują odstrzałów na naszym obszarze według reguł określonych przez polskie prawo łowieckie”. Więcej: TUTAJ

Art. 35 ust 1 Ustawy o ochronie zwierząt

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem [całość TUTAJ]

Art. 52 Ustawa Prawo Łowieckie

6) [kto] pozyskuje zwierzynę innego gatunku, innej płci lub w większej liczbie, niż przewiduje upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

.

Wilk zastrzelony w trakcie polowania w okolicach Koszęcina. Aktywiści reagują. Policja przeprowadziła czynności procesowe

Zdjęcie: Stowarzyszenie dla Natury “Wilk” [Facebook]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.