Pięknie, słonecznie ale… sucho! Powiat lubliniecki w czerwonej strefie zagrożenia pożarowego [MAPY]

Pięknie, słonecznie ale… sucho! Powiat lubliniecki w czerwonej strefie zagrożenia pożarowego [MAPY]

Od początku roku do dnia 24 marca na terenie powiatu lublinieckiego doszło już do 24 pożarów traw oraz dwóch pożarów lasów. Służby apelują o ostrożność, tym bardziej, że – podobnie jak w wielu innych miejscach na terenie kraju – deszczu nie widziano tutaj od niemal miesiąca.

Według najnowszych danych zamieszczonych na stronie bazapozarow.ibles.pl – monitorującej wartości wilgotności ściółki, ustalane przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL oraz jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych – powiat lubliniecki objęty jest czerwoną strefą zagrożenia pożarowego oznaczającą, najwyższy stopień zagrożenia.

W tej samej strefie znajdują się głównie powiaty położone w woj. łódzkim, wielkopolskim i kujawsko – pomorskim.

Portal prezentuje również mapę aktualnych wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu (wartość przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 poniżej 10%) oraz szczegółowe dane o wartościach parametrów meteorologicznych służących do ustalania zagrożenia pożarowego lasu.

Sytuację z niepokojem śledzą nie tylko leśnicy ale również rolnicy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitoruje zawartość wilgoci w glebach, publikując informacje na podstawie danych satelitarnych EUMETSAT H-SAF za pomocą map i wykresów. Jak wynika z ostatnich aktualizacji, wilgotność gleby w powiecie lublinieckim na głębokości od 28 do 100 cm wynosi obecnie 68%, natomiast w warstwie od 7 do 28 cm to 63%.

Wskaźnik wilgotności jest określany w % jako stan od pełnego wyschnięcia (wartość bliska zeru) do pełnego nasycenia (wartość 100%) – W okresie zimowym wartości zbliżone do zera oznaczają przemarznięcie danej warstwy. W okresie letnim obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej – czytamy na stronie IMiGW.

Sytuacja w powiecie lublinieckim nie jest zatem dramatyczna ale biorąc pod uwagę dane z poprzednich miesięcy… mamy do czynienia z tendencją spadkową. Kluczowe mogą być zatem najbliższe tygodnie. Według prognoz IMiGW, przynajmniej do piątku 25 marca w powiecie lublinieckim nie należy spodziewać się opadów.

Szczególnym zagrożeniem, zwłaszcza w okresie przedwiośnia są pożary traw. Dlatego strażacy apelują o rozsądek i powstrzymywanie się przed tego rodzaju praktykami, zwłaszcza w obliczu zwiększonej siły wiatru.

Wbrew powszechnej opinii wypalanie traw, zamiast użyźniać, powoduje niszczenie cennych składników w podłożu. Oprócz tego należy zachować ostrożność w innych sytuacjach – np. wtedy kiedy wyrzucamy niedopalonego papierosa podróżując samochodem.

Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, do 17.03.2022 roku na terenie kraju strażacy interweniowali 9635 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa śląskiego 1038 razy. Niestety, w pożarach, odnotowano trzy ofiary śmiertelne oraz 22 osoby ranne.

Tylko w marcu odnotowano już 7980 pożarów traw. Dla porównania, w lutym odnotowano 1447, a w styczniu 208 takich zdarzeń. Więcej informacji: TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.