Plaga internetowych oszustw – również w powiecie lublinieckim. Policja apeluje o ostrożność. Jak działają przestępcy?

Plaga internetowych oszustw – również w powiecie lublinieckim. Policja apeluje o ostrożność. Jak działają przestępcy?

Niemal każdego dnia do lublinieckiej Komendy Powiatowej Policji zgłaszają się osoby, które straciły pieniądze w wyniku działalności cyberprzestępców.

W ostatnim czasie szczególną aktywność wykazują oszuści, którzy za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów aukcyjnych wyłudzają pieniądze od osób oferujących sprzedaż różnych towarów.

Lublinieccy policjanci ponownie ostrzegają przed internetowymi oszustami, którzy kontaktują się z nami przy okazji internetowej sprzedaży – Pamiętajmy, że to, czy przestępcy wyłudzą od nas pieniądze, zależy przede wszystkim od nas samych – podkreślają mundurowi z KPP Lubliniec.

Postęp technologiczny sprawił, że robienie zakupów i bankowość w znacznym stopniu przeniosła się do Internetu. Wiąże się z tym wiele udogodnień dla każdego z nas. Korzystając z bankowości elektronicznej czy sprzedając towary w Internecie pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku aby nie paść ofiarą oszustów. Jakie metody stosują przestępcy?

Zdradliwe formularze do wypełnienia

Przestępcy pod pozorem kupna wystawionego artykułu nawiązują rozmowę z ofiarą za pomocą komunikatora internetowego i przesyłają do wypełnienia specjalnie spreparowany przez siebie formularz, w którym niczego nieświadoma ofiara chcąc otrzymać zapłatę za wystawiony towar wpisuje swoje dane osobowe, numer konta oraz kody umożliwiające zdalny dostęp do jej konta. Skutek takiej lekkomyślności zawsze jest taki sam – utrata wszystkich środków zgromadzonych na koncie.

Kolejne oszustwo? Zakup kryptowalut

W takim przypadku z poszkodowanym, telefonicznie kontaktują się osoby, które proponują inwestycję w wirtualną walutę. Oszuści obiecują bardzo wysokie zyski, w krótkim czasie. Ofiara instruowana przez rozmówców ściąga na swój komputer aplikację, która ma rzekomo zabezpieczyć i usprawnić całą procedurę przelania pieniędzy na inne konto bankowe. Taka aplikacja pozwala oszustom na całkowite przejęcie komputera ofiary i przelanie wszystkich zgromadzonych na jej koncie środków na dowolne konto w dowolnym miejscu świata.

Podejrzany konsultant z banku

Często przestępcy podają się również za konsultanta naszego banku. Dzwoniąc do swojej ofiary informują, że ktoś właśnie włamuje się na nasze konto lub próbuje wziąć kredyt na nasze dane. Aby uniknąć kolejnego włamania na nasze konto polecają zainstalowanie aplikacji, która usunie z naszego telefonu wirusy. W ten sposób umożliwiamy oszustowi zdalny dostęp do swojego telefonu i konta bankowego.

Opisane powyżej metody działania przestępców pokazują jak łatwo możemy wpaść w sidła manipulacji stosowanej przez oszustów. Podczas załatwiania spraw przez Internet lub telefonicznie musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i szczególnej czujności.

  • Nigdy nie powinniśmy zbyt ufnie odbierać informacji, które przekazują nam osoby po drugiej stronie słuchawki.
  • Pod żadnym pozorem nie podawajmy swoich danych do konta bankowego, numeru karty czy też danych z dowodu osobistego.
  • Pamiętaj aby nie ściągać na telefon czy komputer aplikacji, które proponują osoby dzwoniące do nas w sprawach naszego konta bankowego. One mogą zawierać oprogramowania, które pozwolą oszustowi włamać się do naszego urządzenia i pozbawić nasz całych oszczędności.

Pamiętaj!

Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji o naszych kartach płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą naszych oszczędności.

Na podstawie: lubliniec.policja.gov.pl / zdjęcie: szczecin.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.