Powiat lubliniecki w systemie połączeń kolejowych z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Powiat lubliniecki w systemie połączeń kolejowych z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

1600 kilometrów nowych linii kolejowych, 10 tras łączących Centralny Port Komunikacyjny i Warszawę z większością regionów w Polsce, 120 miast połączonych z CPK w czasie przejazdu do 2.5 godzin o szybkości 250 km/h osiąganej przez pociągi – rząd ogłosił koncepcję rozwoju sieci kolejowej, która ma współgrać z budową lotniska między Łodzią a Warszawą.

Planowana budowa portu lotniczego w Gminie Baranów, z którego w ciągu roku ma korzystać około 100 milionów podróżnych, wiąże się nie tylko z obsługą pasażerów samolotów – Centralny Port Komunikacyjny ma stanowić również węzeł transportowy, oparty na zintegrowaniu tras drogowych i kolejowych, docierających bezpośrednio do CPK. Jednocześnie węzeł kolejowy będzie zsynchronizowany z połączeniami do miast w krajach sąsiednich – m.in. Berlin, Praga, Budapeszt, Kijów czy Mińsk.

W ostatnich dniach kwietnia opublikowano graficzny wykaz tras kolejowych, które, za pomocą szybkich przejazdów, mają zostać połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Naszą uwagę zwrócił odcinek Częstochowa – Opole. Ujęcie tej trasy w koncepcji instalacji węzła oznacza, że w przyszłości linia przebiegająca przez Lubliniec może pozwolić naszemu powiatowi na sprawny dojazd do CPK. W oficjalnie rozpowszechnionej grafice odcinek przebiegający przez powiat lubliniecki naniesiony został kolorem niebieskim – oznacza to, że linia kolejowa, łącząca się teraz z Warszawą, ma ulec modernizacji.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma rozpocząć się w 2021 roku. Uruchomienie lotniska planuje się sześć lat później. Według wstępnych obliczeń – budowa CPK wraz z modernizacją lub budową nowych odcinków w ramach węzła wyniesie około 30-35 miliardów złotych.

7 listopada 2017 roku koncepcja budowy systemu została przyjęta uchwałą Rady Ministrów, a 2 czerwca 2018 roku specjalną ustawę w tej sprawie podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Będziemy śledzić rozwój sytuacji, zwłaszcza pod kątem powiatu lublinieckiego.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.