Rozpoczął się drugi etap prac pielęgnacyjnych w drzewostanie znajdującym się na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Sierakowie Śląskim. Wyspecjalizowani pracownicy firmy zajmującej się arborystyką, a więc utrzymaniem należytego stanu drzew, prowadzą czynności w koronach tutejszych okazów, wykorzystując do tego liny alpinistyczne.
W pierwszym etapie właściciel terenu, Urząd Gminy Ciasna, we własnym zakresie przeprowadził szereg prac, w trakcie których dokonano cięć niepotrzebnej roślinności wskazanej przez rzeczoznawcę. Oczyszczono również podszyt na terenie parku. Teraz prace przeniosły się znacznie wyżej – w górnych partiach drzew realizowane jest usuwanie suchych konarów, również na podstawie dokumentacji dendrologicznej. Końcowym efektem ma być wyselekcjonowanie najcenniejszych okazów i nadanie nowego, estetycznego wizerunku Zespołowi Pałacowo – Parkowemu w Sierakowie. Ze względu na specyfikę zabytkowego terenu, wykorzystanie lin pozwala na uniknięcie ciężkiego sprzętu, który mógłby naruszyć podłoże.
Jak wygląda praca na takich wysokościach? – Pracownicy podwieszeni są na wytrzymałych linach alpinistycznych. Liny wystrzeliwane są w kierunku górnych elementów drzewa lub są zakładane ręcznie, w zależności od dostępu do gałęzi czy wysokości pnia – tłumaczy Wiktor Niebylski, członek ekipy pracującej w Sierakowie – Jeden z końców liny mocowany jest do drzewa znajdującego się w sąsiedztwie a drugi służy specjaliście do wspinaczki w górę. Dodatkowym zabezpieczeniem jest lonża, rodzaj pasa asekuracyjnego, którym pracownik przytwierdza się do pnia – dodaje Niebylski. Cięć dokonuje się za pomocą specjalnych pił, z możliwością przedłużania uchwytów. Operacja wymaga doświadczenia, zachowania niezbędnych środków ostrożności i wielokrotnego sprawdzenia liny, zanim pracownik rozpocznie wspinaczkę.
Ostateczny termin prac wyznaczono na koniec kwietnia. Usuniętych zostanie 601 drzew spośród 1319 zinwentaryzowanych okazów.