“ROAD SAFETY DAYS” na drogach powiatu lublinieckiego. Zatrważający bilans kontroli prędkości!

“ROAD SAFETY DAYS” na drogach powiatu lublinieckiego. Zatrważający bilans kontroli prędkości!

Od minionej środy do wtorku 22 września na terenie o powiatu lublinieckiego prowadzona jest akcja pn. “ROAD SAFETY DAYS”, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedsięwzięcie koordynuje Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu Komisji Europejskiej. Działania prowadzone są we wszystkich krajach Wspólnoty. 

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zaplanowali na drogach powiatu lublinieckiego szereg działań profilaktycznych promujących akcję. Do współpracy zaproszono służby, które na co dzień zajmują się czuwaniem nad bezpieczeństwem lub udzielają pomocy ofiarom zdarzeń drogowych.

Obok policji w akcję włączyły się Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Ochrony Kolei, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz stacje diagnostyczne działające na terenie Lublińca i Kochanowic.

O tym jak potrzebne są tego rodzaju przedsięwzięcia przekonaliśmy się już w trakcie Kaskadowego Pomiaru Prędkości, przeprowadzonego w pierwszym dniu “ROAD SAFETY DAYS” – Mundurowi ujawnili łącznie 44 wykroczenia z czego 41 to przekroczenia prędkości. Bilans kontroli to 30 mandatów karnych, 11 pouczeń oraz trzy inne wykroczenia zakończone pouczeniami – podsumowuje asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

Wszyscy kierujący, którzy… zbytnio się spieszyli i nie chcieli zapłacić mandatu, musieli poświęcić kilka minut na wykonanie zadań z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Okazało się, że zdecydowana większość uczestników wiedziała jak prawidłowo należy zachować się na miejscu zdarzenia drogowego oraz jak udzielić pomocy poszkodowanym. Ewentualne wątpliwości, na specjalnie przygotowanym stanowisku, rozwiewali ratownicy medyczni – Prowadzona akcja spotkała się z aprobatą i uznaniem wszystkich kontrolowanych, którzy bardzo chętnie przystępowali do wyznaczonych zadań – podkreśla rzecznik lublinieckiej komendy.

Tylko w miniony weekend na polskich drogach doszło do 236 wypadków drogowych. Zginęły 22 osoby a 267 zostało rannych. Zatrzymano łącznie 733 nietrzeźwych kierowców – najwięcej w niedzielę, 309.

na podstawie / zdjęcie: KPP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.