RUSINOWICE: 25 lat działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła.

RUSINOWICE: 25 lat działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła.

W niedzielę Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach świętował 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Kaplicy Św. Rafała Archanioła odprawiona została Jubileuszowa Msza Święta, której przewodniczył abp. Wiktor Skworc. Nie zabrakło również wydarzeń artystycznych.

Oprawę liturgiczną zapewnił Zespół z Parafii św. Andrzeja w Ujeździe oraz Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Bochni. Następnie odbyła się Gala Skrzydeł św. Rafała Archanioła, podczas której wystąpili pensjonariusze Ośrodka: Natalia Omirska, Robert Mateuszuk, Paweł Pastuszak i Krzysztof Olczyk. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpili także uznani artyści – Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” oraz Grzegorz Poloczek.

Organizatorzy zapewnili dla uczestników wiele atrakcji towarzyszących: można było zakupić cegiełki, były dmuchańce, malowanie twarzy, gry i zabawy dla dzieci oraz wiele innych. Dzień zakończył Apel Jasnogórski, po którym można było zobaczyć pokaz sztucznych ogni.

*     *     *

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach wybudowano w latach 1990 – 1994, z inicjatywy ks. Biskupa Czesława Domina – ówczesnego Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski wg projektu architektów Zygmunta Radziewicza – Winnickiego i Jacka Lewandowskiego przy współpracy inż. Waltera Kaplana z amerykańskiej fundacji „Project Hope”.

Do Ośrodka przybywają niepełnosprawne dzieci i młodzież z całej Polski. Najczęściej spotykanymi jednostkami chorobowymi są: mózgowe porażenia dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, encefalopatie, stany powypadkowe, pooperacyjne. Często dane schorzenie jest sprzężone z innymi niesprawnościami jak upośledzenie umysłowe różnego stopnia, głuchota, ślepota, napady padaczkowe.

Placówka wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę rehabilitacyjną. Na co dzień pracownicy Ośrodka, wspierający 75 osób w trakcie jednego turnusu, starają się realizować słowa św. Augustyna: „Idź przez człowieka, a dojdziesz do Boga”, które widniało jako motto w czasie uroczystości poświęcenia budynku – Dlatego tak łatwo można zauważyć w ogólnej atmosferze Ośrodka dobroć, życzliwość, radość, cierpliwość i wyrozumiałość tak potrzebne, aby wszyscy przebywający tutaj i pracujący poczuli się jedną rodziną – czytamy na oficjalnej stronie Ośrodka.

Więcej o historii Ośrodka – TUTAJ [rusinowice.com]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.