Uczniowie szkół średnich stłoczeni w busach? Lublinieckie Starostwo odpowiada na krytyczne uwagi mieszkańca

Uczniowie szkół średnich stłoczeni w busach? Lublinieckie Starostwo odpowiada na krytyczne uwagi mieszkańca

– Może warto pochylić się nad planem zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego na terenie powiatu lublinieckiego? – pyta mieszkaniec Ziemi Lublinieckiej, który skontaktował się z naszą redakcją.

Jak sugeruje czytelnik, podczas gdy szkoły podstawowe organizują dowóz do szkół dla swoich uczniów, z takiego rozwiązania nie mogą skorzystać osoby uczęszczające do szkół średnich, prowadzonych przez Starostwo Powiatowe. 

Kiedyś uczniowie korzystali z usług PKS, a teraz? Połączeń jest mało, są niepewne i nieregularne. Bywa też, że busy podjeżdżają na przystanki przed zaplanowaną godziną lub notują opóźnienia, co oznacza problemy dla uczniów. Często są również przepełnione i jakoś nikt wtedy nie zwraca uwagi na zagrożenia związane z Covid-19. Czy Starostwo w ogóle interesuje się tą sprawą? Nic się tutaj nie zmienia, więc proszę o interwencję – pisze pan Piotr.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w powiecie lublinieckim publiczny transport zbiorowy realizowany jest w oparciu o przewoźników komercyjnych, realizujących przewozy pasażerskie na podstawie stosownych zezwoleń, wydawanych przez Starostę Lublinieckiego lub właściwego marszałka województwa – odpowiada Dominika Łupierz, rzecznik prasowy Starostwa – Dodatkowo sieć połączeń komunikacyjnych uzupełniają połączenia, które są realizowane na podstawie zezwoleń wydawanych przez wójtów i burmistrzów gmin – czytamy w korespondencji zwrotnej.

Jak podkreśla Dominika Łupierz, na chwilę obecną realizowane są 104 pary połączeń komunikacji autobusowej. W dniu 31 stycznia 2018 roku, czyli w chwili zakończenia usług prowadzonych przez PKS Lubliniec, przewoźnik ten realizował 41 par połączeń.

Rzecznik Starostwa podkreśla również, że Lubliniec posiada skomunikowanie kolejowe z większością gmin powiatu lublinieckiego, a dzięki staraniom wspólnoty samorządowej, zwiększeniu uległa także liczba połączeń kolejowych na odcinku Lubliniec – Częstochowa.

Należy przy tym zaznaczyć, że o ile gmina posiada określone obowiązki w zapewnieniu transportu uczniów szkół podstawowych do placówek oświatowych, to w przypadku uczniów szkół średnich, z racji swobody w wybieraniu szkół ponadpodstawowych przez uczniów, nie ma ustawowego obowiązku organizacji przewozów szkolnych przez organy samorządu terytorialnego – tłumaczy Dominika Łupierz dodając, że do lublinieckiego Starostwa nie wpłynęły żadne skargi, czy informacje o wykonywaniu przewozów niezgodnie z udzielonym zezwoleniem.

Jak informowaliśmy we wrześniu 2019 roku, gminy z terenu powiatu lublinieckiego nie skorzystały z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – czytaj TUTAJ

  1. Super, wg. Pani Łupierz powiat lubliniecki to potęga komunikacyjna – tylko dlaczego jest tak źle skoro mamy tak dobrą siatkę połączeń no i w budowie nowy dworzec kolejowy.

    Odpowiedz
  2. Powiat Lubliniecki jest jednym z najgorzej skomunikowanych powiatów w województwie , mój syn dojeżdza do Lublińca do szkoły średniej TRAGEDIA. Lepiej nawet nie pisać. Powiat to głębokie zacofanie jeśli chodzi o komunikację autobusową ale widocznie władzom powiatowym i gminnym to na ręke.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.