Wojskowi z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli w Lublińcu. Temat numer jeden – klęski żywiołowe

Wojskowi z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli w Lublińcu. Temat numer jeden – klęski żywiołowe

Pod koniec czerwca tego roku 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała porozumienia z komendami wojewódzkimi straży pożarnej i policji. Dotyczyły one szeroko rozumianej współpracy zarówno szkoleniowej jak i tej dotyczącej działania w sytuacjach kryzysowych.

Ostatnie zajęcia odbyły się w miniony weekend w Kuźni Raciborskiej i Lublińcu, gdzie terytorialsi we współpracy z wojskowymi z Jednostki Wojskowej Komandosów i druhami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, zgłębiali wiedzę na temat wsparcia służb w obliczu klęsk żywiołowych.

Ćwiczenia odbyły się na obiekcie wojskowym. Uczestniczyło w nich około 100 osób – Zajęcia obejmowały takie zagadnienia jak ratownictwo techniczne, zabezpieczenie powodziowe – m.in. sposoby zabezpieczania wałów przy pomocy worków z piaskiem, posługiwanie się podręcznym sprzętem gaśniczym – z uwzględnieniem rodzajów gaśnic w zależności od rodzaju pożaru oraz praktyczne ich użycie na specjalnie przygotowanym stanowisku – podsumował st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP Lubliniec. Oprócz tego, żołnierze zgłębili wiedzę z zakresu działań podejmowanych w obliczu nawałnic i wypadków komunikacyjnych.

Terytorialsi szkolą się między innymi po to aby w razie potrzeby wspierać straż pożarną i policję. To ważne abyśmy byli realnym wsparciem dla służb, a będziemy nim tylko wtedy gdy nasi żołnierze będą odpowiednio przeszkoleni – zaznaczył płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Współpraca nie idzie na marne – Na mocy porozumień terytorialsi, w tym członkowie specjalnej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT, brali już udział między innymi a akcjach poszukiwawczych w Gliwicach i Rybniku – wymienia Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. ŚBOT.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały
z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 24 tysiące żołnierzy. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.