Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpi w Stanach Zjednoczonych. Ambitne plany na 2023 rok

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpi w Stanach Zjednoczonych. Ambitne plany na 2023 rok

Od 29 września do 9 października artyści chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą koncertować w Stanach Zjednoczonych. ZPiT “Śląsk” wkracza w jubileuszowy, 70-ty sezon artystyczny!

Przedsięwzięcie zorganizowane zostanie w ramach projektu “ŚLĄSK TOUR – w 80 minut dookoła świata. Inspiracje artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca “ŚLĄSK” w kształtowaniu dialogu międzykulturowego. Polska na styku kultur od Japonii, przez Izrael po USA”. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura inspirująca”.

Podczas tournée artyści spotkają się z publicznością w New Britain (Connecticut), Jersey (New Jersey), West Bronx (New York), Philadelphii (Pensylwania), Worchester (Massachusetts), Albany (New York), Bufflo (New York), Cleveland (Ohio) i Chicago.

Głównym celem Trasy będzie promocja kultury polskiej poza granicami Polski, popularyzacja dorobku narodowego ugruntowanego przez blisko 70-letnie działania artystyczne Zespołu Śląsk na całym świecie oraz pogłębienie relacji środowisk polskiej kultury z Polonią amerykańską.

W programie nie zabraknie jednak akcentów charakterystycznych dla innych państw. Oprócz sztandarowego, ludowo-narodowego repertuaru Zespołu Śląsk, pojawią się tutaj również tańce węgierskie, hiszpańskie, irlandzkie, słowackie, grecka “Zorba”, “Tańce chasydzkie” a także utwory wokalne: pieśń “Jidai” wykonywana w języku japońskim, grecka “Athina”, włoska piosenka ludowa “Montanara” czy słynne “O sole mio”. Ukłonem w stronę publiczności amerykańskiej będzie popularna pieśń „America The Beautiful”, która obok hymnu jest stałym elementem tamtejszych uroczystości patriotycznych.

Zagranicznym partnerem strategicznym projektu jest Polski Express Mass Media – od wielu lat współpracujący z Zespołem „Śląsk”, wspierający go przy realizacji tournée w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Instytucja od 1993 roku jest niekwestionowanym mecenasem polskiej kultury w Ameryce Północnej. Realizacja projektu odbywa się we współpracy z polskimi placówkami zagranicznymi: Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Jeszcze tej jesieni, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, Zespół “Śląsk” wystąpi w Japonii. W nowym sezonie, wśród kilku planowanych podróży zagranicznych, odbędzie się m.in. długa trasa koncertowa po Francji (marzec/kwiecień). W 2023 roku pojawi się także wiele okazji do spotkania z artystami podczas kolejnych koncertów na żywo, w największych salach koncertowych w Polsce – zapowiada Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

Kulminacyjne wydarzenia wielkiego Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni Tańca “Śląsk” zaplanowano w czerwcu przyszłego roku podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz 1 lipca, na corocznym wielkim pikniku artystycznym “Święto Śląska” w Koszęcinie.

Zdjęcie: ZPiT Śląsk [archiwum]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.