Mieszkańcy Koszwic mówią NIE! Za nami spotkanie w sprawie planowanej budowy farmy fotowoltaicznej w centrum sołectwa

Mieszkańcy Koszwic mówią NIE! Za nami spotkanie w sprawie planowanej budowy farmy fotowoltaicznej w centrum sołectwa

W miniony piątek w “Karczmie Koszwice” odbyło się pierwsze spotkanie mieszkańców sołectwa z przedstawicielami spółki “Tauron Zielona Energia”, Nadleśnictwa Lubliniec i władz Gminy Pawonków. Dyskusja zainicjowana przez Andrzeja Gawrona – posła Ziemi Lublinieckiej, dotyczyła planowanej budowy farmy fotowoltaicznej w centrum Koszwic.

Lokalna społeczność nadal podtrzymuje swój sprzeciw wobec inwestycji, mówiąc: “farma tak… ale nie pomiędzy naszymi domami”.

Takie stanowisko oficjalnie zaprezentowali prowadzący spotkanie Arkadiusz Marzyk – sołtys Sołectwa Koszwice oraz poseł Andrzej Gawron.

To bardzo mała miejscowość. Dbamy o Koszwice i szczerze mówiąc nie jesteśmy za tym aby budować tutaj farmę fotowoltaiczną. Mamy rozwijającą się agroturystykę, restaurację sklasyfikowaną wysoko w ogólnopolskich rankingach, nowych mieszkańców budujących swoje domy licząc na ciszę i spokój, stawy i dużo zwierzyny leśnej;

– Chcemy aby Tauron zrezygnował z tej inwestycji – apelował sołtys Koszwic wskazując głównie na zbyt bliskie sąsiedztwo farmy względem zabudowy.

O planowanej inwestycji dowiedziałem się dopiero od mieszkańców. Pewne kroki poczynione zostały już wcześniej. Nie wiem czy byli o nich informowani mieszkańcy. Dlatego dobrze jest, że są tutaj przedstawiciele Tauron Zielona Energia i Nadleśnictwa. Jest to dobra okazja aby wszystko sobie wyjaśnić – podkreślał poseł Gawron.

W uznaniu parlamentarzysty – należy inwestować w odnawialną energię ale trzeba robić to w taki sposób aby nie było to uciążliwe dla mieszkańców.

Reprezentujący Spółkę Łukasz Lange i Andrzej Zając poinformowali, że Nadleśnictwo Lubliniec zaproponowało obszary, na których takie inwestycje mogą się pojawić, a następnie poddano je analizie w Tauron Zielona Energia. Jeśli chodzi o lokalizację w Koszwicach, sprawa jest już na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej w katowickiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Umowę Dzierżawy podpisano z Nadleśnictwem Lubliniec 12 stycznia 2023 – obejmuje ona teren o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów (Koszwice 4,4 ha oraz Łagiewniki Wielkie 4,5 ha).

Przedstawiciele Spółki podkreślali, że w przypadku tych i innych lokalizacji Tauron kieruje się potrzebą zabezpieczenia energetycznego i zwiększeniem mocy wytwórczych w skali kraju (Koszwice, planowany 1 MW z 1 hektara), odpowiednią odległością do punktów zasilania dla farmy, odpowiednią powierzchnią działek, możliwościami wynikającymi z miejscowych planów zagospodarowania terenu – z jednoczesną korzyścią dla gmin wynikającą z wpłacanych podatków zasilających inne, przyszłe inwestycje zaplanowane przez samorząd.

Nie jest to ładne, może to psuć krajobraz, nie każdy chce mieć to obok domu ale każdy z nas chce mieć prąd. W naszej ocenie takie instalacje są bezpieczne np. w porównaniu do wiatraków wytwarzających szum i stanowiących zagrożenie dla ptaków – podkreślał Andrzej Zając.

My, jako Nadleśnictwo, otrzymaliśmy polecenie z poziomu Dyrekcji Generalnej wskazania gruntów leżących w zarządzie Nadleśnictwa Lubliniec, które nie są pokryte lasem i których powierzchnia wynosi powyżej 2 hektarów – zaznaczył obecny w Koszwicach Krzysztof Lysik, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubliniec. Dodał, że na tej podstawie wskazano… 20 lokalizacji lecz wybór terenów położonych w samym środku miejscowości odbywał się już na wyższych szczeblach.

Mieszkańcy nie kryli zaskoczenia faktem, że Tauron Zielona Energia wybrał lokalizację w Koszwicach, choć możliwości w postaci aż 20 propozycji były znacznie szersze. Sama decyzja nie była oparta o wcześniejsze rozmowy z mieszkańcami, a tymczasem uruchomiono już stosowne procedury.

Konsternację wzbudziła również wiadomość, z której wynika, że Spółka nie przeprowadziła rozmów z Gminą Pawonków w zakresie działek będących w posiadaniu samorządu, a które mogłyby zostać przeznaczone na lokalizację dla farmy fotowoltaicznej.

Nikt nie rozmawiał również z miejscowymi rolnikami, którzy być może zechcą wydzierżawić swoje tereny na budowę farmy w bezpiecznej odległości od wioski.

Mieszkańcy zaproponowali zatem aby przedstawiciele Spółki ponownie odwiedzili Koszwice i przedstawili tutejszej społeczności wszystkie lokalizacje wskazane przez Lasy Państwowe. Ci zadeklarowali takie rozwiązanie oraz zapowiedzieli swój udział w najbliższej Sesji Rady Gminy Pawonków, gdzie poruszona zostanie m.in. kwestia gruntów administrowanych przez gminę.

Do tematu powrócimy… 

Retransmisja spotkania dostępna jest w portalu Facebook: TUTAJ

Czytaj również:

Farma fotowoltaiczna w Koszwicach? Mieszkańcy mówią stanowczo: Tak… ale nie tuż obok nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.