Starosta oraz Burmistrz Lublińca komentują uchylenie decyzji związanych z modernizacją zakładu Krynicki

Starosta oraz Burmistrz Lublińca komentują uchylenie decyzji związanych z modernizacją zakładu Krynicki

Jak informowaliśmy w ostatnich dniach czerwca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrzył skargę firmy ELHAND z Lublińca na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie i uchylił decyzję SKO oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Lublińca określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na „Modernizacji i zwiększeniu wydajności Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej KRYNICKI RECYKLING S.A. przy ul. Klonowej w Lublińcu” – taką informację przekazał mediom Andrzej Herbowski, prokurent firmy Elhand.

22 czerwca o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Starostę Lublinieckiego – Joachima Smyłę oraz Burmistrza Miasta Lublińca – Edwarda Maniurę.

– Nasza skarga do WSA na decyzję SKO dotyczyła braku uwzględnienia interesu obywateli, w tym pracowników naszej firmy, przy wydaniu decyzji na dalszą rozbudowę i uciążliwe kilkuletnie już negatywne oddziaływanie zakładu KRYNICKI RECYKLING S.A w Lublińcu na środowisko – czytamy w czerwcowym komunikacie prasowym firmy Elhand.

– Wobec braku reakcji Firmy Krynicki na nasze prośby o przedsięwzięcie działań ograniczających pylenia i wydzielania odoru, od 2016 roku występowaliśmy do organów samorządowych Burmistrza Lublińca i Starostwa Powiatu Lublinieckiego, a także do instytucji państwowych w tym do WIOŚ-u, RDOŚ-u, GIOŚ-u i Marszałka Województwa Śląskiego, jednakże bez rezultatu – podkreślał Andrzej Herbowski.

Dodał, że WSA w Gliwicach w wyroku wskazał na bardzo poważne uchybienia w wydanej decyzji środowiskowej, wskazując na brak dostatecznego wyjaśnienia sprawy – Istotną kwestią – zaznacza prokurent – Jest także to, że Sąd w Gliwicach zauważył, iż dokumentacja przygotowana przez Firmę Krynicki używa takich określeń, iż zwiększenie wydajności już nastąpiło nie oglądając się na jakiekolwiek wymogi prawne;

Co na to władze powiatu i miasta, o których wspomina Andrzej Herbowski?

Joachim Smyła – Starosta Lubliniecki:

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dotyczących rozbudowy zakładu Krynicki Recykling S.A. wydana została przez Burmistrza Miasta Lublińca. Tutejszy organ nie brał udziału w tych procedurach. Ponadto decyzja jest nieprawomocna i tutejszy organ nie komentuje orzeczeń dotyczących decyzji wydanych przez inne organy – w tym przypadku przez Burmistrza Miasta Lublińca.

Edward Maniura – Burmistrz Miasta Lublińca:

Na obecnym etapie postępowania sądowo-administracyjnego i w sytuacji gdy, wedle mojej wiedzy, przedmiotowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie zamierzam komentować nieprawomocnego orzeczenia.

Jednocześnie podkreślam stanowczo – na co także zwrócił uwagę kategorycznie Wojewódzki Sąd Administracyjny – że decyzja Burmistrza wydana w przedmiotowej sprawie nie jest decyzją uznaniową – co oznacza, że Burmistrz ma ustawowy obowiązek wydać decyzję pozytywną jeżeli inwestor spełni wymagania prawne. Innymi słowy, taka decyzja nie jest zależna w jakimkolwiek stopniu od woli Burmistrza. Oczywiście, po uprawomocnieniu się wyroku sądowego w przedmiotowej sprawie, podjęte zostaną wszelkie konieczne i dopuszczalne prawem działania – w taki sposób i w takim zakresie jak przewiduje prawo i jakie będą ewentualnie wynikały z prawomocnego wyroku sądowego.

Czytaj również.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje SKO oraz Burmistrza Lublińca związane z modernizacją zakładu Krynicki – komentarz firmy Elhand

OCEŃCIE SAMI. Publikujemy DECYZJĘ Burmistrza Lublińca w sprawie modernizacji firmy “Krynicki Recykling”

  1. Jak trzeba było przecinać wstęgę przy mediach to byliście pierwsi a teraz? gdzie jesteście prawdziwi mężczyźni

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.