Gdyby PiS utrzymało władzę, nie ubiegałby się o kolejną kadencję? Zaskakująca refleksja Burmistrza Lublińca!

Gdyby PiS utrzymało władzę, nie ubiegałby się o kolejną kadencję? Zaskakująca refleksja Burmistrza Lublińca!

“Przejrzałem kilka ostatnich pana odpowiedzi na pytania zadane w ostatnim czasie. Zainteresowała mnie odpowiedź dotycząca zbliżających się Wyborów Samorządowych i pana ostatniego startu w wyborach (być może kadencji).

Co się stało w ostatnim czasie, że zmienił pan decyzję? Już podczas ostatnich wyborów, czy nawet Koncertu Noworocznego [14.01.2023 – przy. red.] ogłaszał pan, że obecna kadencja jest ostatnią”

– docieka internauta podpisany jako Mieszkaniec, korzystający z zakładki “Pytania do Burmistrza”, aktualizowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

“Nie przypominam sobie, abym podczas Koncertu Noworocznego składał jednoznaczną deklarację w sprawie wyborów. Mówiłem, że jeżeli będzie trzecia kadencja dla rządowej partii, to zakończę misję w Lublińcu, ponieważ nie godzę się na tak niesprawiedliwą politykę względem miast takich jak Lubliniec” – odpowiedział burmistrz Edward Maniura.

Dodajmy, że już w trakcie Sesji Rady Miejskiej zwołanej 31 marca 2022 roku Burmistrz zapowiadał, że będzie ubiegać się o kolejną kadencję.

W ostatnich latach Burmistrz otwarcie wyrażał swoje zastrzeżenia m.in. w kwestii – jego zdaniem – niekorzystnej dla samorządów polityki fiskalnej państwa. Podkreślał, że w latach 2019/22 “Lubliniec stracił aż 31 mln zł na zmianach podatkowych”. Wskazał również, że w 2022 roku “do funkcjonowania oświaty w mieście samorząd dopłacił blisko 25 mln złotych, a niektóre wydatki wzrosły nawet o 500%”. W 2021 roku Burmistrz wspominał o “braku jasnych kryteriów i zasad” stosowanych na etapie przyznawania dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W październiku 2023 krytycznie ocenił rozstrzygnięcie II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w której Miasto nie otrzymało żadnych środków, choć złożyło siedem wniosków.

Z drugiej jednak strony, lubliniecki magistrat mógł liczyć na dofinansowania z innych źródeł, np. przyznawane w ramach Programu “Polski Ład”. To m.in. 2 miliony na przebudowę ulicy Plebiscytowej, środki na budowę Centrum Rekreacyjnego w rejonie ul. Powstańców Śląskich (4,5 mln) czy na przebudowę dróg gminnych ul. Kilara i ul. Hadyny (2022, 3,8 mln). Jeśli chodzi o wspomniany Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych, nieco wcześniej, bo w 2020 roku Lubliniec pozyskał ponad 6 milionów złotych.

To nie pierwsza, analogiczna polemika mieszkańców z Burmistrzem na łamach oficjalnej strony Urzędu Miejskiego. W styczniu 2019 roku namawiano nawet Edwarda Maniurę do powrotu do Parlamentu. Przypomnijmy, że mandat posła na Sejm III kadencji Edward Maniura sprawował w latach 1997–2006 z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność oraz w trakcie IV i V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. Utracił mandat poselski 26 listopada 2006 w związku z wyborem na burmistrza Lublińca w drugiej turze Wyborów Samorządowych. W 2010, 2014 i 2018 uzyskiwał reelekcję w pierwszej turze [źródło: wikipedia.pl]

Wybory Samorządowe zaplanowano na kwiecień 2024 roku. W tym samym roku, w czerwcu, odbędą się jeszcze Wybory do Europarlamentu.

W ostatnich Wyborach do Sejmu przeprowadzonych 15 października najwięcej głosów uzyskało, rządzące w minionych ośmiu latach, Prawo i Sprawiedliwość (35,38% głosów, 194 mandaty) lecz nie wystarczyło to do zdominowania Koalicji Obywatelskiej (30,70%), Trzeciej Drogi (14,40%) i Lewicy (8,61%), tworzących dzisiaj większościowy, koalicyjny blok rządzący z 248 mandatami.

Burmistrz Maniura wróci do Sejmu? “Byłby pan wsparciem dla totalnej opozycji”.

Ponad 7 milionów dla Powiatu Lublinieckiego na remonty zabytków. Są jednak kontrowersje – wszyscy tylko nie Lubliniec

“Może źle wypełnił pan wnioski?” – poseł Gawron odpowiada Burmistrzowi Lublińca. W tle rządowe dofinansowanie

 

Tak ostrej wypowiedzi Burmistrza Lublińca jeszcze nie publikowaliśmy! Burza wokół Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych

Miastu Lubliniec grozi “bankructwo”? Zaskakujące obawy mieszkańca – długa odpowiedź Burmistrza

Ponad 62 miliony dla gmin w powiecie lublinieckim. Znamy wyniki 8. edycji Rządowego Programu “Polski Ład”

Druga edycja Polskiego Ładu rozstrzygnięta. Ponad 73 miliony dla gmin powiatu lublinieckiego. Zobacz listę inwestycji

Przeciwnicy rządu mówią o “rozdawnictwie”, tymczasem na konto Lublińca wpłynęło aż 6 milionów złotych!

 

 

Zdjęcie: MDK Lubliniec [archiwum]

  1. sratatata… gdyby babka miała wąsy to by była dziadkiem, a prawda jest taka że każdy trzyma się kurczowo swojego stołka, a za nieudolność jest zawsze na kogo zwalić winę, bo nie dali z góry…

    Odpowiedz
  2. już kilka razy napisałem ale tu u wielmożnego pana Wernera nie można nic napisać na tuska i PO itp. za co kochasz tych ********?

    Odpowiedz
  3. przydałoby się kilka artykułów na temat, co robili wolksdojcze z Polakami na naszych ziemiach w czasie okupacji, może wtedy , w co wątpię, zmineniłby zdanie o wnuczku wermahtowca ten nasz naczelny p…..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.